Nestihli jste exkurzi v Ústřední knihovně ve Zbrojnici začátkem semestru? Nevadí, Knihovna Univerzity Palackého (KUP) vám v nadcházejících dnech představí na sociálních sítích služby, které nabízí ve Zbrojnici i fakultních pobočkách. Aktuálně najdete na Facebooku KUP podrobně zpracovanou nabídku centrální knihovny ve Zbrojnici.
„Zbrojnice se svým knižním fondem orientuje zejména na filozofickou a pedagogickou fakultu, které samostatné pobočky nemají, ale samozřejmě se poměrně profiluje podle všech oborů, které se na naší univerzitě studují,“ upřesnila ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková. Kromě centrální knihovny má KUP pobočky na cyrilometodějské teologické fakultě, fakultě tělesné kultury, přírodovědecké fakultě, společnou pobočku pro lékařskou fakultu a fakultu zdravotnických věd a v neposlední řadě knihovnu Milady Horákové na právnické fakultě.
Zbrojnice nabízí výběr ze 180 tisíc knih v sedmi výpůjčních sálech 1. patra, dalších více jak 100 000 knih ve skladu v suterénu a více než 500 studijních míst. Na Zbrojnici i všech pobočkách lze navíc tisknout, kopírovat a skenovat. V případě zavřené knihovny je možné vracet knihy do biblioboxů na Zbrojnici i před pobočkami, kromě knihovny CMTF.
V knihovně si jde půjčit deštník, posvačit i zhlédnout výstavu
Zbrojnice nabízí také nabíjecí kiosky, výpůjčku flash disků, nabíječek, dek, deštníků, špuntomaty, kroužkovou vazbu a na vyžádání i kancelářské potřeby k zapůjčení. Najdete zde dvě klubovny – Nebelvír a Zmijozel – i akustická křesla. Nechybí ani jídelní a nápojové automaty nebo prostor pro ohřátí vlastního jídla či nápoje (mikrovlnka, varná konvice). V knihovně se pravidelně konají výstavy, aktuálně například Právo a my s fotografiemi Jindřicha Štreita. „O podobné služby se snaží také naše pobočky. Pro studující jsou k dispozici například relaxační koutky a gauče, případně tiché studovny,“ doplnila Zuzana Svobodová z knihovny fakulty zdravotnických věd.
Elektronické informační zdroje
Nezbytností ve vysokoškolském prostředí je přístup k elektronickým informačním zdrojům (EIZ), tedy k databázím, které obsahují odborné časopisy a knihy, vědecké články, dizertace, postery a konferenční abstrakta, která mohou studující využít při psaní seminárních, bakalářských a diplomových prací. Pro akademiky jsou pak tyto zdroje nutné pro publikační činnost a vykazování vědy a výzkumu.
„Chceme studujícím i pracujícím poskytovat takový servis, abychom jim maximálně usnadnili studium i bádání. Jsou to naši vážení zákazníci, a proto jim nabízíme také další servis, jako například možnost vzdělávání, školení a seminářů, kde studující učíme pracovat s EIZ či s možnostmi citování,“ podotkla ředitelka Sedláčková.
Úpravy a rekonstrukce
I přes širokou škálu nabízených služeb se Knihovna UP snaží své prostředí nadále vylepšovat. Od prázdnin má hlavní knihovna na Zbrojnici novou recepci, kde je k dostání i vybraný sortiment UPointu. „Přes prázdniny jsme renovovali podlahy v 2. patře, kde následně vznikla také historická badatelna. Chystáme sice neviditelnou, ale nezbytnou rekonstrukci skladů Zbrojnice, a také pilotní projekt RFID pro pobočku na fakultě tělesné kultury,“ vyjmenovala ředitelka knihovny a objasnila, že systém RFID umožňuje načítání dokumentu, aniž by se v knize hledal čárový kód, což urychlí obsluhu a do budoucna podpoří možnost samoobslužného půjčování i vracení.
Nabídka pro doktorandy/ky a akademiky/čky
„Rádi bychom všem doktorandům a akademikům připomenuli, že pro ně děláme zdarma rešerše, jsme schopni jim pomoci s hledáním IF v databázi WoS, zjištěním jejich h-indexu nebo udělat citační analýzu, která je nutná např. pro udělení vyšší akademické hodnosti. Pomáháme také s Open Access, kde máme díky předplaceným databázím tokeny, které lze využít jako slevu na publikační poplatek,“ dodala Zuzana Svobodová.
Pobočky na fakultách a Britské centrum
Služby poboček na fakultách představí Knihovna UP na svém Facebooku během října a listopadu. Pod Knihovnu UP spadá také Britské centrum, které rovněž sídlí ve Zbrojnici a nabízí specializované služby v oblasti studia a výuky angličtiny, jazykových zkoušek a mezinárodních jazykových certifikací a disponuje specializovaným výpůjčním fondem.
Pokud vás zajímá, jaká osobnost za tím vším stojí, přečtěte si rozhovor s ředitelkou Helenou Sedláčkovou z dubna tohoto roku.
Pro studující jsou v centrální knihovně ve Zbrojnici k dispozici:
- časopisy české i zahraniční provenience (v online i tištěné formě)
- volný výběr ze 180 000 knih
- knihy ze skladu (cca dalších 100 tisíc) do hodiny
- non-stop noční studovna (režim 24/7)
- klubovny Zmijozel a Nebelvír k relaxaci
- mikrovlnky a varné konvice
- jídelní automat
- odpočinkové zóny s křesly, polštáři a akustická křesla
- špuntomaty
- nabíjecí kiosky na telefony, tablety a NTB
- bibliobox pro vracení knih, když je Zbrojnice zavřená
- studentská PC pro práci i tisk
- zapůjčení nabíječek, flashek, sluchátek, notebooků a deštníků
- 7 kopírek (nabíjení ISICu k tisku a kopírování u pultu A)
- samoobslužné skenery
- kroužkový vazač k rychlému svázání dokumentů
- řezačka
- re-use koutek s možností přinést / odnést knihy
- dětský koutek
- meziknihovní výpůjční služba – sežene článek i knihu z jiné knihovny v ČR nebo ze zahraničí
- bibliograficko-informační služby a oddělení Informačního vzdělávání – rešerše pro doktorandy a akademické pracovníky, problematika Open Access, konzultace k elektronickým zdrojům, citacím a obecně při hledání literatury
- na recepci si lze vypůjčit vybavení na hru pétanque či lehátka