Fakulta zdravotnických věd a akademický senát FZV UP podporují iniciativu Hodina pravdy

Pátek 31. květen 2024, 14:30

Akademici a studenti z českých vysokých škol připravují na pondělí 3. června 2024 protestní akci nazvanou Kolaps systému. Protest organizuje iniciativa Hodina pravdy, která se zasazuje o důstojné podmínky pro univerzitní výuku nejen humanitních a společenských věd. Nejvíce přitom poukazuje na podfinancování státních vysokých škol. Vedení Fakulty zdravotnických věd UP i Akademický senát Fakulty zdravotnických věd UP vyjadřují iniciativě Hodina pravdy podporu.

„Za současných ekonomických podmínek je systém nadále neudržitelný. Populace stárne a bude zapotřebí kvalitních nelékařských zdravotnických pracovníků, což však nejde bez adekvátních finančních prostředků na jejich vzdělávání. Akci iniciativy Hodina pravdy, která upozorňuje na hrozící dopady současné situace na vysoké školy, rozhodně podporujeme," prohlásil za vedení FZV UP děkan Jiří Vévoda.

„Jako zástupce akademiků i studentů Fakulty zdravotnických věd se akademický senát rozhodně staví za iniciativu Hodina pravdy. I přes snahu Univerzity Palackého narovnat platové podmínky pro akademiky se stále pohybujeme na hraně udržitelnosti. Se stoupajícími požadavky na počet absolventů nelékařských zdravotnických oborů je zapotřebí také navýšit počet vysokoškolských pedagogů, pro které budou zajištěny důstojné platové podmínky. Stávající situace není dlouhodobě udržitelná," zdůraznila předsedkyně AS FZV UP Šárka Šaňáková.

Protestní akce Kolaps systému se uskuteční v pondělí 3. června, tedy den před plánovaným jednáním sněmovny o rozpočtu pro rok 2025. Začátek akce je v 16 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze. Po úvodních proslovech bude následovat pochod kolem Úřadu vlády, Ministerstva financí a shromáždění skončí okolo 18. hodiny před Ministerstvem školství a tělovýchovy. Více ZDE.