Jak pečovat o své zdraví, poradí účastníkům Univerzity třetího věku odborníci z FZV UP

Přednášky se budou konat v budově FZV UP na třídě Svobody. Foto: Vojtěch Duda
Úterý 6. červen 2023, 8:30 – Text: (dkr)

V nabídce programů Univerzity třetího věku při UP pro akademický rok 2023/24 je specializovaný dvouletý běh garantovaný Fakultou zdravotnických věd UP, který nese název Jak spokojeně žít a pečovat o své zdraví? Program je rozdělený do dvou specializovaných ročníků. Přednášky se nezaměřují jen na teoretické znalosti, ale rovněž na praktické dovednosti.

Během 1. ročníku se posluchači naučí a zjistí, jak hodnotit svůj tělesný stav a jak podporovat vlastní zdraví správnou výživou. Dozví se také o stále aktuálnějším tématu potravinových alergií a intolerancí i o tom, jak správně číst potravinové obaly a které důležité informace na nich hledat. „Posluchači v péči o tělo a psychiku poznají sílu a blahodárný účinek aromaterapie, dozví se, kdy a jak vznikla a získají přehled o tom, které aromatické rostliny rostou v našich klimatických podmínkách. Dalším významným tématem je původ éterických olejů a jejich působení na člověka,“ uvedl garant programu Miroslav Kopecký, přednosta Ústavu preklinických oborů FZV UP.

Mezi hlavními tématy přednášek ve 2. ročníku jsou prevence a rehabilitace. Zájemci z řad seniorů se dozví více o protetikách a kompenzačních pomůckách, možnostech rekonstrukce chrupu v seniorském věku, ale také o principech RTG a ultrazvuku. Představíme historii a současnost hospicové péče, odborníci se zaměří také na důležité téma komunikace s pacientem a etické otázky v medicíně a ošetřovatelství. Poskytneme rovněž tipy na vhodné pohybové aktivity v seniorském věku. Nedílnou součástí programu jsou informace a praktické rady, jak se zachovat v případě mimořádné události.

Přednášky se budou konat v období září - listopad a únor - květen příslušného akademického roku. Přednáškovým dnem je čtvrtek. Konkrétní termíny budou zveřejněny před začátkem semestru. Přednášky probíhají v odborné učebně budovy Fakulty zdravotnických věd UP, třída Svobody 8, Olomouc.

Dvouletý program je zakončený promocí.

Přihláška ke stažení je k dispozici ZDE

Garant programu: doc. PaedDr. Miroslav Kopecký, Ph.D.

Cena: 800 Kč za semestr

Z hodnocení předchozích účastníků Univerzity třetího věku při UP:

„Jsem nadšená za všechny informace a moc vám všem děkuji.“

„Ve všech semestrech se nám líbila daná témata. Přednášející jsou fundovaní a snažili se nám přijatelnou formou daná témata přiblížit.“

„U3V je super vzdělávací a společenské centrum pro seniory. Určitě má pozitivní vliv na náš život v této podobě.“