Týden plný vzdělávání, diskuzí, společných projektů i exkurzí nabídla třetí škola fyzioterapie a ergoterapie Czech School in Physiotherapy and Occupation Therapy. Mezinárodní akce, jejíž program připravil Ústav klinické rehabilitace FZV UP, se zúčastnilo sedmadvacet studentů a lektorů, vedle České republiky a Slovenska měly v programu své zastoupení Belgie, Chorvatsko a Finsko.
Náplní Kombinovaného intenzivního programu (Blended Intensive Program – BIP) byly workshopy zaměřené na terapii hlasu a problematiku temporomandibulárního kloubu, využití jógových technik a mindfulnes v rehabilitaci nebo využití laboratorních technologií jak v oblasti terapie, tak výzkumu. „V rámci posílení dovedností v oblasti týmové spolupráce pracovali studenti také na interdisciplinárním projektu, jehož výstupem byla v závěru školy jeho prezentace,“ přiblížila za organizátory Petra Gaul Aláčová. Na jeden den se program přesunul z Fakulty zdravotnických věd do Rehabilitačního centra v Klimkovicích. „Účastníky doprovázela vedoucí rehabilitace a balneoterapie Romana Holáňová. Během exkurze měli možnost prakticky si vyzkoušet některé přístroje v rámci robotické rehabilitace nebo přístupy na ergoterapeutickém pracovišti,“ popsala Petra Gaul Aláčová.
Opět také došlo k propojení se souběžně probíhající Školou porodní asistence. „Díky tomu si mohli studenti vyzkoušet možnosti interdisciplinární spolupráce u žen v průběhu těhotenství, ale i po porodu a v šestinedělí. Četné dotazy a bohatá diskuze svědčily o velkém zájmu o probíraná témata,“ upozornila Petra Gaul Aláčová a současně dodala, že letošní škola nabídla i odlehčení v podobě prohlídky historické Olomouce a hospodského kvízu, v němž se utkali účastníci obou mezinárodních škol. „Ohlasy studentů na letošní školu fyzioterapie a ergoterapie byly velice pozitivní nejen s ohledem na probíraná témata, ale také na mezinárodní kontakty a spolupráci napříč obory,“ zhodnotila Petra Gaul Aláčová.
Akci pořádal Ústav klinické rehabilitace FZV UP ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc v rámci BIP programu Erasmus+. „S přípravami a hladkým průběhem nabitého programu výrazně pomohly kolegyně z fakulty zdravotnických věd Irena Jedličková, Lucie Sehnálková a Markéta Nosková. Moc jim za to děkujeme,“ shrnula Petra Gaul Aláčová.