Udržitelná univerzita zve na sérii streamů Svět v souvislostech, kterou připravuje olomoucká vzdělávací organizace ARPOK. Ta se věnuje globálnímu rozvojovému vzdělávání a výuce o aktuálních tématech dnešního světa. Cílem rozhovorů je přinést jiný pohled na svět a představit si globální témata z různých úhlů pohledu, včetně toho, jak se o ně můžeme zajímat my sami.
Aktivita, respekt, propojenost, otevřenost, komplexnost – nejen tyto hodnoty v sobě organizace, jejímž zakladatelem je Univerzita Palackého v Olomouci, spojuje a také je pomáhá přenášet dále. Jednou z cest jsou právě přibližně půlhodinové streamy Svět v souvislostech – ty uplynulé si můžete pustit na YouTube kanále, anotace následujících včetně odkazů najdete níže.
3. listopadu 2021 (18:00) – Anna a Eliška Víravovy
„Vidíme, co se děje s naší planetou. Stav životního prostředí se zhoršuje a my nechceme jen přihlížet. Víme, co můžeme udělat pro krásnou Zemi, a taky to děláme. A chtěly jsme to, co víme, rozšířit dál a vybraly jsme k tomu právě YouTube,“ vysvětlují sestry Víravovy, proč svůj volný čas věnují přípravě krátkých videí zaměřených na ochranu životního prostředí. Sestry Eliška (15) a Anička (13) mají vlastní YT kanál Sestry v akci za záchranu života.
Stream si můžete pustit na YouTube, aktuality najdete na facebookové události.
25. listopadu 2021 (18:00) – Bob Kartous
Odborník v oblasti rozvoje vzdělávání publikuje v řadě českých médií, pravidelně pro česká média komentuje události, které se ve vzdělávání odehrávají. V říjnu 2019 mu vyšla kniha z žánru non-fiction nazvaná No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?. V think-tanku EDUin vytvořil koncept Auditu vzdělávacího systému v ČR. Věnuje se aktivitám proti šíření dezinformací v českém kyberprostoru.
Stream si můžete pustit na YouTube, aktuality najdete na facebookové události.
9. prosince 2021 (18:00) – Jan Krajhanzl
Expert na sociální a environmentální aspekty psychologie, sám vystudovaný psycholog a pedagog. Zkoumá postoje české veřejnosti ve vztahu k životnímu prostředí, radí neziskovým organizacím i státním orgánům, jak informovat o otázkách ochrany přírody a životního prostředí. Podílel se na tvorbě několika strategických dokumentů ministerstva životního prostředí a ministerstva školství. Je autorem knihy Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí a spoluautorem publikace Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Nyní působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Stream si můžete pustit na YouTube, aktuality najdete na facebookové události.