Česká společnost antropologická ve spolupráci s Fakultou zdravotnických věd a Lékařskou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci pořádá ve středu 20. listopadu přednášku s názvem Archeologické nálezy v trase dálničního obchvatu Olomouce. Akce se koná od 17 hodin ve Velké posluchárně lékařské fakulty, vstup je zdarma.
Na přednášce určené odborné a laické veřejnosti budou hovořit Vendula Vránová a Lukáš Šín z Archeologického centra Olomouc. Od 4. září 2023 až do 5. dubna letošního roku prováděli pracovníci tohoto centra terénní výzkum v rámci dostavby chybějící části dálničního obchvatu Olomouce spojující katastry Slavonína a Křelova. Záchranný archeologický výzkum probíhal jako jedna z částí tzv. přípravné fáze stavby spolu se skrývkou zeminy, kácením dřevin nebo odstraňováním staveb v průběhu budoucí stavby.
Výzkum archeologických lokalit na katastrálním území Křelova přinesl poznatky zejména o dvou výrazných pohřebních areálech. První z nich vypovídá o historické paměti a funkční kontinuitě místa, kdy zde různé populace pohřbívaly své zemřelé s respektem k hrobům populací předchozích, a to po dobu téměř čtyř tisíc let (od závěru eneolitu až po raný středověk). Prozkoumáno bylo 30 kostrových i žárových hrobů. Druhý pohřební areál pak spadá do období před zhruba čtyřmi tisíci lety (fáze starší doby bronzové označovaná jako nitranská kultura). Toto křelovské nitranské pohřebiště s téměř 130 kostrovými horby představuje jedno z největších pohřebišť této populace na Moravě.