Magazín Forbes Česko opět zveřejnil svůj prestižní žebříček TOP 50 nejlepších lékařů v zemi. Letos redaktoři sestavili již třetí edici seznamu, který oceňuje špičkové odborníky v oblasti zdravotnictví. Do elitní padesátky se dostal i přednosta Ústavu klinické rehabilitace FZV UP Petr Konečný. Primář Centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov a přední odborník na rehabilitační medicínu, myoskeletální léčbu a neurorehabilitaci zastává na olomoucké univerzitě rovněž funkci předsedy etické komise. Je také členem vědeckých a oborových rad fakulty zdravotnických věd a lékařské fakulty. Dobrý terapeut dokáže propojit své odborné znalosti s lidským přístupem, říká Petr Konečný v následujícím rozhovoru.
Jaká byla vaše reakce na zprávu, že vás magazín Forbes uvedl mezi padesáti nejlepšími lékaři v Česku?
Zařazení do prestižního magazínu Forbes bylo pro mě velkým překvapením. Tuto poctu jsem přijal s pokorou, zejména proto, že mezi prezentovanými metodami byla uvedena i ta, kterou před více než dvaceti lety představili můj bývalý primář a učitel, docent Krobot, a kolega docent Gabrhelík. Za uplynulých dvacet let jsem tento princip intervenční rehabilitace dále modifikoval, zintenzivnil, rozvíjel a obohacoval o nové léčebné metody včetně robotické rehabilitace a využití virtuální reality. Tyto inovace jsem zavedl do rutinní praxe na pracovištích, kde jsem působil a působím. Zařazení do prestižního magazínu Forbes tak vnímám spíše jako uznání mého celkového přínosu v oblasti rehabilitace, které se věnuji nepřetržitě již téměř třicet let. Specializuji se na rehabilitaci pohybového aparátu, léčbu spasticity, orofaciální rehabilitaci a terapii bolesti. Tuto poctu chápu také jako ocenění mé odborné koncepce, která se zaměřuje na integraci vědeckého výzkumu do klinické praxe. Tento princip považuji za zásadní pro rozvoj moderní rehabilitační medicíny. Na všech pracovištích, kde působím, včetně nemocnic a univerzit, systematicky usiluji o poskytování špičkových rehabilitačních terapií, založených na nejnovějších světových poznatcích a pokročilých metodách.
Co vás k rehabilitaci přivedlo a čím vám učarovala?
K rehabilitaci jsem se dostal náhodou, ale okamžitě mě zaujala svými vynikajícími léčebnými výsledky, přirozeností a jedinečnou možností kombinovat různé terapeutické přístupy. Klíčovými momenty pak bylo setkání s předními odborníky v oboru rehabilitace, jejichž odbornost a vize mě inspirovaly k tomu, abych se této oblasti začal naplno věnovat.
Co jsou podle vás základní vlastnosti dobrého terapeuta?
Vlastnosti dobrého terapeuta, ať už se bavíme o fyzioterapeutovi, ergoterapeutovi nebo rehabilitačním lékaři, zahrnují dle mého kombinaci pozitivních lidských a odborných kvalit, které zajišťují efektivní a empatickou péči o pacienty. Dobrý terapeut dokáže propojit své odborné znalosti s lidským přístupem a vytváří tak prostředí, kde se pacient cítí respektován, motivován a podporován na cestě ke zlepšení.
O studium fyzioterapie je na FZV UP obrovský zájem už řadu let. Čím si vysvětlujete tento neutuchající zájem mladých studentů věnovat se v budoucnu tomuto oboru?
Fyzioterapie je atraktivní obor díky své praktické povaze, možnosti pomáhat lidem a vidět konkrétní výsledky terapie. V České republice i ve světě je vysoce uznávaná, což studentům nabízí široké profesní uplatnění. Zároveň spojuje medicínu, vědu a lidský přístup, což oslovuje mladé lidi, kteří hledají smysluplnou kariéru.
Nejen na konferencích se setkáváte se zahraničními fyzioterapeuty, předáváte si zkušenosti... Jak je na tom tento obor u nás ve srovnání s dalšími evropskými státy?
Česká republika patří v rehabilitaci a fyzioterapii k nejlepším na světě, díky silné tradici, vysoké odbornosti a kvalitnímu vzdělávání. Každá země však má svá specifika, vycházející z odlišných přístupů, zdravotnických systémů a kulturních vlivů. Mezinárodní spolupráce nám umožňuje sdílet inovace a dále zlepšovat péči o pacienty.
Před časem jste byl zvolen vědeckým sekretářem výboru Společnosti myoskeletální medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Co to pro vás znamená a co za úkoly a povinnosti vám tímto přibydou?
Zvolení vědeckým sekretářem je pro mě velkou poctou a závazkem. Tato role zahrnuje koordinaci vědecké činnosti, organizaci odborných akcí, podporu výzkumu v oboru a komunikaci s členy společnosti i externími institucemi. Mým cílem je přispět k dalšímu rozvoji myoskeletální medicíny a posílení jejího postavení v rámci moderní medicíny.