Resuscitace novorozence, ultrazvukový screening, šití porodních ran, preeklapmsie či fyzioterapie – to je jen několik témat z nabitého programu letošní mezinárodní školy pro porodní asistentky Olomouc School in Midwifery. Na pátý ročník akce pořádané Ústavem porodní asistence FZV UP zavítali akademici a studenti z partnerských institucí z Belgie, Estonska, Spolkové republiky Německo a Slovenska.
„Jedním z hlavních cílů školy porodní asistence je výměna zkušeností mezi jednotlivými zeměmi. Letošní akci obohatily studentky a lektorky porodní asistence z Univerzity v Lipsku. Z dosavadních reakcí víme, že všichni ocenili bohatý program a týden strávený v Olomouci byl pro všechny přínosem,“ uvedla k akci, které se zúčastnilo téměř třicet zahraničních studentek, přednostka ústavu porodní asistence Štěpánka Bubeníková.
Velký ohlas vzbudila v programu mezinárodní školy přednáška vedoucího lékaře porodních sálů Fakultní nemocnice Ostrava Richarda Špačka o vedení vaginálního porodu po císařských řezech. „Vyzdvihla bych i praktický workshop prvotrimestrálního ultrazvukového screeningu vedený rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou nebo workshop Daniely Javornické na téma dystokie ramének u plodu. Do programu byl zařazen i výzkum realizovaný na Univerzitě v Lipsku týkající se postojů studentů k mezinárodním výměnám a zkušenostem z ciziny. Po loňské dobré zkušenosti došlo navíc opět k propojení se souběžně probíhající Školou fyzioterapie a ergoterapie, a to v rámci interdisciplinárního workshopu,“ upozornila Štěpánka Bubeníková.
Školu porodní asistence pořádal Ústav porodní asistence FZV ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc v rámci BIP programu Erasmus+.