Více než milion korun rozdělí Nadační fond UP svým letošním stipendistkám a stipendistům na podporu jejich vědecké práce. Mezi jedenácti stipendisty je také Aneta Ottová z Fakulty zdravotnických věd. Projekt ergonomických kompenzačních pomůcek vyrobených pomocí 3D tisku má předcházet poruchám spojeným s dlouhodobou hrou na hudební nástroj.
Projekt Anety Ottové, studentky Aplikované fyzioterapie v Ústavu klinické rehabilitace FZV UP, je součástí její diplomové práce nazvané Ergonomické kompenzační pomůcky vyrobené pomocí 3D tisku pro hudebníky. „Cílem tohoto projektu je design a výroba individualizovaných ergonomických pomůcek. Tyto pomůcky budou vyrobeny za pomoci 3D skenování, 3D modelování, správného výběru materiálu a následně samotného 3D tisku. Výsledné pomůcky umožní hudebníkům dosáhnout lepší ergonomie při hře na hudební nástroj a působí jakožto prevence vzniku muskuloskeletálních poruch spjatých s dlouhodobou hrou na daný hudební nástroj,“ přiblížila Aneta Ottová.
Z Nadačního fondu UP získala Aneta Ottová stipendium ve výši téměř 69 tisíc korun. „Byla jsem samozřejmě velmi mile překvapená, že byl jako jeden z několika vybrán i můj projekt. Získané finanční prostředky mi zajistí možnost spolupracovat s Vědeckotechnickým parkem Univerzity Palackého, kde bude probíhat 3D skenování a 3D tisk. Částka pokryje zakoupený materiál, skenování, modelování, tisk a další,“ popsala Aneta Ottová. V budoucnu se chce zaměřit na formu praxe, v níž by mohla uplatnit zkušenosti a znalosti z podpořeného projektu. „Technologie 3D tisku má velký potenciál. Spolupráce s odborníky by umožnila vytváření individualizovaných kompenzačních pomůcek přímo na míru pacientům. Také vím, že se na fakultě otevírá nový doktorský studijní program Aplikovaná klinická rehabilitace, ale toto navazující studium zatím zvažuji,“ shrnula Aneta Ottová.