Vítězi soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti jsou Sabina Zálešáková a Jakub Vítek

V kategorii magisterských studijních programů zvolila vědecko-výzkumná komise jako vítěznou práci Jakuba Vítka. Foto: David Kresta
Pondělí 20. květen 2024, 8:30 – Text: David Kresta

Studentka Zdravotnického záchranářství Sabina Zálešáková a student Aplikované fyzioterapie Jakub Vítek získali prvenství v soutěži ve Studentské vědecké a odborné činnosti. Rozhodla o tom vědecko-výzkumná komise Fakulty zdravotnických věd UP. Do soutěže vyhlášené pro akademický rok 2023/2024 se přihlásilo celkem deset studentů.

„Vedení fakulty dlouhodobě podporuje studentskou vědeckou a odbornou činnost studentů akreditovaných studijních programů. Cílem soutěže je prohlubovat zájem studentů v této oblasti a poskytnout jim příležitost a motivaci k tomu, aby své odborné znalosti a dovednosti zdokonalovali,“ uvedl děkan fakulty Jiří Vévoda.

Studenti se do soutěže hlásí ve dvou sekcích – bakalářské studijní programy a magisterské studijní programy. Vítězkou první kategorie se letos stala studentka 3. ročníku Zdravotnického záchranářství Sabina Zálešáková s prací nazvanou Náhlá zástava oběhu u pediatrických pacientů v přednemocniční neodkladné péči. V magisterské kategorii pak prvenství patří studentovi Aplikované fyzioterapie Jakubu Vítkovi za práci Hodnocení bezprostředního efektu funkční peroneální elektrostimulace na chůzi u pacientů po CMP po ukončení terapie. S vítězstvím v soutěži je spojena finanční odměna 5000 korun, všem řešitelům, kteří práci před komisí obhájili, náleží odměna 2000 korun.

„Počet studentů, kteří se letos zapojili do soutěže ve Studentské vědecké a odborné činnosti, byl oproti minulým rokům podstatně vyšší a práce, které prezentovali, měly velmi dobrou kvalitu. Proto bylo rozhodování komise při výběru vítězů obtížné. Všichni účastníci soutěže si zaslouží velké uznání,“ shrnula proděkanka pro vědu a výzkum Helena Kisvetrová.

Podrobnější informace o SVOČ najdete ZDE.

Výsledky soutěže pro akademický rok 2023/2024:

Bakalářské studijní programy

1. místo: Sabina Zálešáková (Náhlá zástava oběhu u pediatrických pacientů v přednemocniční neodkladné péči)

2. místo: Barbora Uhmanová (Prevence a ergonomie v dentální praxi)

3. místo: Jana Rybaříková (Vybraná terminologie ve zobrazovacích metodách)

Magisterské studijní programy

1. místo: Jakub Vítek (Hodnocení bezprostředního efektu funkční peroneální elektrostimulace na chůzi u pacientů po CMP po ukončení terapie)

2. místo: Tereza Mikolášová (Roboticky asistovaná rehabilitace spastické parézy)

3. místo: Tereza Častulíková (Roboticky asistovaná rehabilitace u dětí)